BIM

Napredni pristopi in nove tehnologije načrtovanja nam omogočajo dvig produktivnosti in kakovosti, predvsem pa zmanjšajo možnosti napak med načrtovanjem ter izvedbo. Mednje zagotovo uvrščamo tudi informacijsko modeliranje gradenj ali BIM. 

GIC je dolgoletni zagovornik BIM pristopa, eden izmed prvih gradbincev pri njegovi uporabi in razvoju naprednih rešitev ter aktiven član slovenskega združenja SiBIM.

Kaj je BIM?

Informacijsko modeliranje gradenj ali s tujko BIM (Building Information Modelling) je celovit digitalni proces, podprt s številnimi orodji, tehnologijami in pogodbami, ki vključujejo ustvarjanje in upravljanje digitalnih modelov za opis fizičnih in funkcionalnih lastnosti grajenega okolja. Omogoča t.i. digitalno vizualizacijo vseh arhitekturnih, tehničnih, fizičnih in funkcionalnih podatkov gradnje.

Kako nam lahko pomaga?

Bistveno pripomore k izboljšanju sodelovanja med deležniki pri načrtovanju, optimira izmenjavo podatkov, predvsem pa kreira transparentnejši poligon ustvarjanja novih idej. BIM se ne uporablja zgolj v fazi načrtovanja ali ocenjevanja stroškov, temveč prinaša številne prednosti med samo izvedbo, pri trženjskih aktivnostih ter tudi pri upravljanju stavb oz. kreiranju digitalnih dvojčkov.

Zakaj ga uporabljamo?

Pri naših projektih stremimo k uporabi BIM pristopa predvsem zaradi značilnosti, da imajo vsi udeleženci projekta (od načrtovalcev, naročnika, investitorja, do partnerjev pri projektu) dostop do aktualnih informacij. Repozitorij je torej dostopen kadarkoli in od kjerkoli, kar nam omogoča lažje sodelovanje, enostavnejše pregledovanje sprememb in učinkovitejše poslovanje. Vsakršno spremembo projekta lahko evalviramo bistveno hitreje, z vidika stroškovne ali časovne perspektive.

Nivoji izvedbe BIM-a

Verjetno ste že slišali za 3D. Kaj pa za 5D sli celo 8D?

Kadar nadgradimo tridimenzionalni BIM model s terminskim planom govorimo o t.i. 4D BIM modelu. Če k slednjemu dodamo še stroške gradnje govorimo o 5D BIM modelu. Naslednja stopnja 6D BIM zajema upravljavski vidik, torej informacije o garancijah, navodilih za uporabo, vzdrževanje in druge relevantne podatke. Sledi 7D BIM, ki upošteva trajnostni vidik uporabe objekta skozi celotno obdobje. Kot trenutno zadnji je na voljo 8D BIM, ki pa se osredotoča na varnost in zdravje pri delu, torej pri načrtovanju in izgradnji projekta.

Za lažjo ponazoritev predstavljamo posamezne stopnje v preglednici:

Stopnja
Kratek opis

2D

Običajno načrtovanje v CAD orodjih (ali ročno, brez računalniških orodij)

3D BIM

Geometrijski 3D-model gradnje, ki zajema vse geometrijske podatke modela in posameznih gradnikov v medsebojni povezanosti

4D BIM

3D BIM + čas; objekte modela povežemo s časom njihove izgradnje iz terminskega plana

5D BIM

4D BIM + stroški;  objekte modela povežemo z dejavniki stroškov

6D BIM

Zajema upravljavski vidik, torej informacije o garancijah, navodilih za uporabo, vzdrževanje in druge relevantne podatke

7D BIM

Upošteva trajnostni vidik uporabe objekta skozi celotno obdobje

8D BIM

Se osredotoča na varnost in zdravje pri delu, tekom načrtovanja in izgradnje


Pri nivoju izgotovljenosti BIM modelov govorimo tudi o t.i. stopnji modeliranja ali s tujko LOD (Level of Development). Slednja se nanaša na raven, ki opisuje stopnjo, do katere je razvit (modeliran) gradnik modela. Razpon stopnje modeliranja se giblje med 100 in 500, kjer nižja številka pomeni nižjo stopnji izgotovljenosti. 

Za lažjo ponazoritev predstavljamo posamezne stopnje LOD v preglednici:

Stopnja LOD
Kratek opis

100

Konceptualni dizajn (3D-model stavbe je razvit za predstavitev informacij na osnovni ravni. Zato je v tej fazi mogoča le izdelava konceptualnega modela. Opredeljeni so parametri, kot so površina, višina, prostornina, lokacija in orientacija)

200

Shematski načrtovanje (splošni model, v katerem so elementi modelirani s približnimi količinami, velikostjo, obliko, lokacijo in orientacijo)

300

Podrobna zasnova (element je v modelu grafično predstavljen kot določen sistem, predmet ali sklop v smislu količine, velikosti, oblike, lokacije in orientacije. Elementu modela so lahko priložene tudi ne grafične informacije

350

Gradbena dokumentacija (vključuje podrobnosti modela in elemente, ki z grafičnimi in pisnimi opredelitvami predstavljajo, kako se gradbeni elementi povezujejo z različnimi sistemi in drugimi gradbenimi elementi)

400

Proizvodnja in montaža (elementi modela so modelirani kot posebni sklopi s popolnimi informacijami o izdelavi, montaži in podrobnostih, poleg natančne količine, velikosti, oblike, lokacije in orientacije. Elementom modela je mogoče priložiti tudi ne geometrične informacije)

500

Zgrajeno stanje - PID (elementi so modelirani kot izdelani sklopi za vzdrževanje in delovanje. Poleg dejanske in točne velikosti, oblike, lokacije, količine in usmerjenosti so modeliranim elementom priložene tudi ne geometrične informacije


Povzetek ključnih prednosti BIM-a:

Boljše sodelovanje (preglednost, dostopnost, učinkovitost)

Višja kakovost (višji nivo predvidljivosti projekta)

Izogibanje napakam (lažja identifikacija napak)

Hitrejše odločanje (nov pristop sodelovanja-platforma)

Hitrejša izvedba (preglednejše planiranje načrtovanja)

Optimizacija stroškov (preračun alternativnih variant)