Kakšna bo digitalna prihodnost gradbene panoge?
Tega z gotovostjo ne moremo napovedati. Glede na hiter razvoj in napredek umetne inteligence (v nadaljevanju UI oz. angl. Artificial intelligence ali krajše AI) pa si lahko obetamo številne spremembe na širšem področju delovanja panoge. Tehnološki paradoks, ki se izjemno hitro razvija ter na posameznih področjih odločilno vpliva na način razmišljanja in delovanja podjetij.
V skupini GIC imamo UI oddelek, ki se aktivno ukvarja s preskušanjem, treniranjem in razvojem rešitev, s ciljem optimizacije procesov, povečanja produktivnosti, nižanju stroškov in izboljšanja varnosti na gradbiščih.
Na osnovi strukturiranega beleženja vele podatkov iz preteklih projektov in projektov v teku si ustvarjamo pomembna odločevalska izhodišča. Z razvojem lastnih UI modelov skrbimo za izboljšanje učinkovitosti poslovanja, za optimizacijo trajanja procesov/projektov, predvsem pa za oblikovanje izhodišč, za sprejemanje odločitev v prihodnosti.
UI nam pomaga pri optimizaciji načrtovanja stavb in iskanju projektnih rešitev, z analizo vele podatkov preteklih projektov. Služi kot razširjeno odločevalsko orodje, s pomočjo katerega se hitreje prebijemo k optimalnem izboru. Naj si bo to zgolj oblikovni vidik, izbor materialov, tehnologij grajenja, velikostni aspekt ali kaj drugega.
Avtomatizacija nam omogoča doseganje višje produktivnosti, dodatno znižuje verjetnost napak pri poslovanju, predvsem pa odločilno vpliva na nivo preglednosti in nadzora nad projekti. Bistven segment uporabe napredne avtomatizacije je poleg gradbišč še na oddelkih proizvodnje, kontrole in laboratorija.