Upravljanje trajnosti na ravni podjetja in trajnostna uspešnost

V našem podjetju izraz "trajnostna uspešnost", odraža okoljske pobude za dolgoročni razvoj družbenih in gospodarskih razsežnosti. Z našimi usmeritvami, razvojnimi aktivnostmi pa nagovarjamo največji svetovni problem, to je segrevanje podnebja zaradi povečanja količin ogljikovega dioksida (CO2), emisij in njihovega negativnega vpliva na okolje.

Strateški pristop k trajnosti je zelo pomemben tudi v gradbeni panogi, kjer se morajo procesi dela odzivati na hitro spreminjajoče se poslovno okolje in naraščajoče trajnostne zahteve družbe, oblasti, globalnih okoljskih sporazumov, zakonodaje, konkurentov, vlagateljev in strank. 

Zeleni/trajnostni elementi gradbene industrije veljajo za učinkovite pri zagotavljanju koristi za uporabnike, da pridobijo pomembno prednost pri znižanju stroškov in dvigu kvalitete življenja.

Naslavljamo tri strateške smernice trajnostne uspešnosti

Okoljski

Socialni

Upravljalski

Trajnostna gradnja

Trajnostna gradnja pomeni gradnjo z obnovljivimi viri in materiali, ki jih je mogoče ponovno uporabiti in/ali reciklirati ter je usmerjena v  rezultat trajnostnega gradbenega projekta, katerega cilj je okolju in uporabnikom prijazen objekt.

Trajnostna gradnja se začne pri izbiri zemljišča in načrtovanju. Zato je naša osredotočenost že v zgodnji fazi priprave projekta usmerjena v skrbno izbiro materialov, v  zmanjševanje količine odpadkov, porabe energije ter v zaščito naravnega okolja, ljudi na območju kjer bomo gradili.  

Kaj vključujejo prakse trajnostne gradnje?

Trajnostna gradnja vključuje prakse okoljsko odgovornih in učinkovitih strategij v celoten življenjski cikel, od načrtovanja do gradnje, delovanja, vzdrževanja ter končnega rušenja in/ali razgradnje objektov.

Glede na razvojne smernice v gradbeništvu, lahko v grobem ločimo tri vrste gradnje, ki se razlikujejo po kriterijih za načrtovanje/izvedbo gradnje

Trajnostna gradnja

je pristop k načrtovanju, gradnji in upravljanju stavb, ki upošteva okoljske, socialne in ekonomske vidike ter stremi k dolgoročni vzdržnosti. Cilj trajnostne gradnje je zmanjšanje negativnih vplivov na okolje, varčevanje z viri, ustvarjanje zdravih in udobnih prostorov ter spodbujanje družbene odgovornosti.

Zelena gradnja

je del trajnostne gradnje in poudarja uporabo okolju prijaznih praks in materialov. Zelena gradnja vključuje uporabo obnovljivih virov energije, učinkovito rabo energije, vode in virov, uporabo naravnih in recikliranih materialov, izboljšano kakovost notranjega okolja, minimalno onesnaževanje ter skrb za biotsko raznovrstnost.

Nizkoogljična gradnja

se osredotoča na zmanjšanje emisij toplogrednih plinov med celotnim življenjskim ciklom stavbe. To vključuje zmanjšanje emisij pri proizvodnji gradbenih materialov, energetsko učinkovito delovanje stavbe med uporabo ter odgovorno ravnanje z odpadki. Cilj nizkoogljične gradnje je zmanjšanje ogljičnega odtisa stavb in prispevek k zmanjšanju podnebnih sprememb.

Vsi trije koncepti - trajnostna gradnja, zelena gradnja in nizkoogljična gradnja - si prizadevajo za gradnjo okolju prijaznih in vzdržnih stavb. Vsak koncept ima svoje posebnosti, vendar imajo skupni cilj zmanjšanje vpliva gradbeništva na okolje ter ustvarjanje zdravih in trajnostnih bivalnih prostorov.

Izzivi, s katerimi se sooča trajnostna gradnja

Obstaja prepričanje, da je trajnostna gradnja draga, zaradi česar se lahko zdi manj privlačna možnost. Vendar Poročilo Svetovnega sveta za zeleno gradnjo iz leta 2018 kaže, da čeprav stroški ostajajo zaskrbljujoči, lastniki zelenih stavb poročajo, da se denar prihrani z zmanjšanjem obratovalnih stroškov zaradi uporabljenih trajnostnih materialov in kvalitete življenja.

Družbena odgovornost podjetja

Upoštevanje elementov trajnostne gradnje pri izvedbi naših projektov, daje pomemben pečat odličnosti naše organizacije tako, da pokaže našo družbeno odgovornosti, kako v podjetju ravnamo sami, da bi pozitivno vplivali na družbo, okolje in razvoj. Etični pomisleki in zelene alternative materialom ter tehnološki razvoj so načini, s katerimi lahko gradbena industrija dokaže družbeno odgovornost gospodarskih družb.