Zgodovina razvoja in izgradnje mostov sega tisočletja nazaj in odraža napredek v inženiringu, gradbeni tehnologiji in človeški potrebi po povezovanju. Tudi danes je gradnja mostov ena izmed najzahtevnejših inženirskih disciplin.
Naša divizija za izgradnjo mostov je zanesljiv partner, ki zagotavlja najvišjo raven strokovnosti in natančnosti. Usposobljena in opremljena ekipa že vse od 1978 izvaja inženirske objekte in naročnikom nudi obsežno strokovno znanje ne le pri novogradnjah, temveč tudi pri obnovi obstoječih mostov.
S kombinacijo izkušenj našega strokovnega tima in lastne sodobne opreme uspešno izvajamo najzahtevnejše projekte na okolju prijazen način, ne glede na lokacijo izvedbe - bodisi izvajamo dela v rečnih strugah, mestnih središčih ali na avtocestnem omrežju.
Inženirji in arhitekti pripravijo podrobne načrte in specifikacije, ki vključujejo strukturne izračune, izbiro materialov in določitev vrste mostu (npr. viseči, lok, nosilni, konzolni).
Izvede se geološka in geotehnična raziskava za oceno stabilnosti tal. Priprava terena vključuje izkopavanje, izravnavo in pripravo temeljev.
Temelji mostu so ključni za stabilnost. Lahko vključujejo pilote, temelje na pilotih ali druge vrste temeljev, odvisno od tal in obremenitev.
Gradnja nosilne konstrukcije vključuje postavitev stebrov, nosilcev in drugih strukturnih elementov. Te komponente so običajno izdelane iz betona, jekla ali kombinacije materialov.
Mostna plošča je del mostu, po katerem poteka promet. Izvede se z betonskim ulivanjem, jeklenimi ploščami ali drugimi materiali, odvisno od zasnove mostu.
Vgradijo se ograje, varnostne ovire, razsvetljava, drenažni sistemi in druge potrebne inštalacije.
Vključujejo asfaltiranje ali drugo zaključevanje vozišča, označevanje prometnih pasov in postavitev prometnih znakov.
Pred odprtjem mosta za promet se izvedejo obsežna testiranja in inšpekcije, da se zagotovi varnost in skladnost z vsemi predpisi.
Po končani gradnji je potrebno redno vzdrževanje, da se zagotovi dolgoročna varnost in funkcionalnost mostu.